PRISJUSTERING 1 MAJ 2026 | Rexel Sverige AB kommer den 1 maj 2026 att justera priserna. Läs mer >>
Golvboxset med klafflock IP30/ IP20, 2-Vägs uttag, mont.-bricka 2xKeystone, (19,3 x 14,8) max 5kN, IK07, plast, Svart
"""Från kontor till bilhallar, från IP30 till IP66, från IK07 till IK10.
Hagers golvboxar har ett brett användningsområde vilket gör det enkelt att välja rätt. Flera boxar är överkörningsbara och är därmed lämpliga för installation i golv med hög belastning såsom bilhallar. De är vattentäta när de är stängda och skruvlocken ger 10 mm skydd mot vattenpelare också i drift, med t.ex. en laddkabel inkopplad. Detta gör att även en hink med vatten kan välta utan att äventyra skador i elanläggningen.
Vid ingjutning, använd med fördel gjutform SER02, E: 11 575 86
Den kompakta montageramen erbjuder gott om plats för apparater på ett litet utrymme. Det finns plats för 2 stycken apparater 45x45 mm, såsom vägguttag, samt plats för en monteringsbricka med 2 platser, för data- och multimediateknik.
Vi erbjuder snabbare beställning och enkel installation med våra 3 kompletta golvboxkit BSR02Dx. Med antingen klafflock eller skruvlock som innehåller, förutom lock, installationsram, 2-Vägsuttag samt montagebricka för 2 x Keystone som passar till Gigamedia, Elko, Eurolan, Infralan, ECS, Brand Rex, Commscope, Corning, Datwyler, EasyLan, Leoni, R&M, Metz Connect, Rutenbeck, Telegartner.
OBS! kontrollera storleken (HxB) på datadonet så kan vi enklare guida dig rätt.
Vid upphöjda golv med skivtjocklek <32mm kan låsmutter BSR02R med fördel användas."""
Så får du tillgång till priser, lagerstatus och mycket annat. Har du inget konto så tar det bara någon minut att skapa ett.
Om möjligt levererar vi i tillverkarens förpackningsstorlek
Färg
Diameter (yttermått)
RAL-nummer
Antal uttag jordat CEE 7/3 (Typ F)
Antal uttags-/apparatfack
Inbyggnadsdiameter
Material hus/kapsling/stomme
Antal intag
Lämplig för ingjutning i betong
Med ursparning för golvbeläggning
Med skyddsram för golvbeläggning
Min. inbyggnadsdjup
Lämplig för våtrengöring
Material lock
Lämplig för kanal under golv
Lämplig för ihåligt golv
Lämplig för inbyggnad i dubbelgolv
Utförande lock/kåpa
Lämplig för installation inomhus
Lämplig för installation utomhus
Antal uttag Brittisk standard (BS1363)
Ytskydd lock
Ytbehandling lock
Med kabelutgång i lock
Lämplig för golv i datarum
Ytskydd hus/kapsling/stomme
IP-klass vid användning (kabelutgång öppen)
IP-klass när den inte är i bruk (kabelutgång stängd)
Vertikal belastning applicerad över liten yta (EN 50085-2-2)
Vertikal belastning applicerad över stor yta, tung belastning (EN 50085-2-2)
Leverantörens typbeteckning
Förlängd ansvarstid enligt ALEM-09
Lista
UNSPSC
Informationsplikt enligt REACH
REACH-datum
SVCH Substance 1
EPD/PEP dokument